Kalendarz

Chcesz zbudować plac zabaw dla dzieci? Z naszego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę, kiedy budujesz plac zabaw w żłobku, przedszkolu, szkole lub na osiedlu. Sprawdź, od czego zacząć i jak wygląda budowa takiego miejsca krok po kroku.

Gdzie budujemy publiczne place zabaw?

Publiczny plac zabaw to ten, który znajduje się w ogólnodostępnym, publicznym miejscu: takim jak park, skwer, żłobek, szkoła, przedszkole, wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Może się znajdować na terenie miasta, gminy, szkoły, zamkniętego osiedla, a także restauracji lub pensjonatu.

Już na starcie musimy wspomnieć, że budowa takiego publicznego placu zabaw wygląda zupełnie inaczej niż budowa placu zabaw na własnym podwórku. Różnica polega w tym, że na swojej prywatnej posesji w zasadzie musisz się kierować tylko zdrowym rozsądkiem. Nie musisz spełniać żadnych warunków formalnych, norm bezpieczeństwa i certyfikować urządzeń.

Kiedy natomiast chcesz zbudować publiczny plac zabaw, musisz:

  • spełnić wymogi formalne: zgłosić budowę do starosty/wojewody i dostarczyć wymagane dokumenty dotyczące Twojego projektu,

  • spełnić normy bezpieczeństwa: Twój plac zabaw musi być zgodny z normą PN-EN 1176,

  • zaspokoić potrzeby dzieci, które będą korzystać z placu zabaw – zbudować plac, który będzie dla nich ciekawy i rozwijający.

Budowa placu zabaw krok po kroku

Jak wygląda budowa publicznego placu zabaw z Elefun Projects krok po kroku?

Krok 1. Projekt

Ty masz pomysł, a my zmieniamy go w wizualizację 3D. Najpierw sprawdzamy osobiście miejsce i określamy, na co musimy zwrócić uwagę podczas budowy (sprawdzamy przebieg instalacji podziemnych i linii energetycznych). Bierzemy pod uwagę otoczenie i to, czego brakuje okolicznym placom zabaw. Pomagamy Ci też przejść przez formalności (np. zgłoszenie budowy placu zabaw).

Krok 2. Dobór urządzeń

Pomagamy Ci wybrać wyposażenie placu zabaw. Dbamy o to, aby było ciekawe i przyjazne dla dzieci oraz bezpieczne (czyli zgodne z normą PN-EN 1176).

Krok 3. Transport i montaż

Nasi specjaliści przygotowują teren do montażu (m.in. oczyszczają teren z przeszkód, w przypadku modernizacji placu zabaw – demontują stare urządzenia) i montują plac zabaw zgodny z normami bezpieczeństwa.

Krok 4. Przeglądy i serwis

Po zbudowaniu placu zabaw nasi fachowcy regularnie przeprowadzają przeglądy placu zabaw, zgodnie z przepisami. Po przeglądzie otrzymujesz dokument z potwierdzeniem, że plac zabaw nadaje się do użytku przez kolejny rok. W razie potrzeby możemy także przeprowadzić serwis placu zabaw i urządzeń.

Krok 5. Konsultacje merytoryczne

Podczas budowy placu zabaw wspieramy Cię naszą wiedzą na każdym etapie – od projektu aż po montaż.

Na co zwrócić uwagę, budując publiczny plac zabaw?

Kiedy budujesz publiczny plac zabaw, stoi przed Tobą całkiem sporo wymagań.

Przede wszystkim dobrze przemyśl, w jakim wieku będą jego użytkownicy. Często okazuje się na przykład, że z publicznego placu zabaw na osiedlu korzystają dzieci z bardzo różnych grup wiekowych: od najmłodszych do 3. roku życia aż po niemal nastolatki. Taki plac musi zaspokajać potrzeby każdej z tych grup.

Poza tym:

  • zgłoś budowę do starosty/wojewody i dostarcz do urzędu dokumentację projektową,

  • zadbaj o bezpieczeństwo placu zabaw zgodnie z normami PN-EN 1176,

  • sprawdź i przygotuj teren do budowy placu zabaw zgodnie z przepisami prawa budowlanego (czyli np. uwzględnij odległość od okien budynków, śmietników, miejsc parkingowych, linii wysokiego napięcia, torów kolejowych, zbiorników wodnych).

Brzmi skomplikowanie?

Właśnie dlatego najlepiej powierzyć cały proces sprawdzonej firmie, która specjalizuje się w budowie publicznych placów zabaw. Na przykład nam – w Elefun Projects.

Pracują dla nas specjaliści z ponad 7-letnim doświadczeniem w projektowaniu i budowaniu publicznych placów zabaw. Przechodziliśmy przez ten proces wielokrotnie. Dzięki temu wiemy, jak zbudować plac zabaw, który jest bezpieczny dla dzieci, ciekawy i przyjazny. Potrafimy połączyć te wszystkie wymagania w ciekawy, atrakcyjny i zgodny z normami projekt.

Zamów plac zabaw w Elefun Projects

Jak zbudować plac zabaw w żłobku i przedszkolu?

Każde dziecko potrzebuje ruchu na świeżym powietrzu. Także te najmłodsze, do 3. roku życia. Właśnie dlatego plac zabaw w żłobku to bardzo dobry pomysł.

A czym się różni taki plac zabaw w żłobku od innych placów?

Przede wszystkim dostosowujemy wyposażenie do możliwości takich najmłodszych dzieci, które zawsze podczas zabawy muszą znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna. Umieścimy bezpieczne piaskownice, w których maluchy chętnie spędzają czas. Dopasujemy wszystkie elementy do wzrostu dzieci. Mając do wyboru różnego rodzaju huśtawki, postawimy na sprawdzone, szerokie i duże bocianie gniazdo, na którym łatwo utrzymać równowagę. Dobierzemy także wyposażenie, które ma ciekawe kształty i kolory, które przykują wzrok maluchów – to bardzo ważne na tym etapie rozwoju!

Taki plac zabaw warto bezpiecznie ogrodzić – świetnie sprawdzają się tutaj kolorowe, niewysokie płotki.

Jak zbudować plac zabaw w szkole?

Szkolny plac zabaw z założenia jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat, z bardziej rozwiniętymi zdolnościami motorycznymi. Takie dzieci i nastolatki potrzebują bardziej angażujących urządzeń. Na szkolnym placu zabaw warto zainstalować konstrukcje do wspinania (i oczywiście, nawierzchnię bezpieczną).

Warto też pomyśleć tutaj o nastolatkach i część przestrzeni (po odpowiednim oddzieleniu) przeznaczyć na siłownię plenerową, workout do treningu oporowego lub boisko wielofunkcyjne. Starsze dzieci na pewno docenią, że mają miejsce, w którym mogą się poruszać i dotlenić.

Jak zbudować osiedlowy lub miejski plac zabaw?

Publiczny plac zabaw na osiedlu powinien łączyć w sobie cechy kilku różnych placów zabaw – bo będzie przyciągać opiekunów z dziećmi w bardzo różnym wieku. Potraktuj go więc jako połączenie placu zabaw dla dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym oraz szkolnym i zapewnij atrakcje dla każdej z tych grup.

W przypadku budowy placu zabaw na osiedlu istotne jest kilka dodatkowych czynników:

  • odległość od budynków i widoczność z okien – żeby rodzice mogli zerknąć, czy ich starsze pociechy są bezpieczne,

  • bezpieczne otoczenie wokół – z dala od parkingu, drogi, zbiorników wodnych,

  • zgodność z przepisami prawa budowlanego: np. odległość od okien budynków (żeby sąsiedzi nie skarżyli się na hałas), odległość od niebezpiecznych miejsc (śmietników, linii wysokiego napięcia, parkingu, torów, zbiorników wodnych).

Dobrym pomysłem będzie również połączenie placu zabaw z siłownią plenerową/workout, z której mogą korzystać starsze dzieci i dorośli.

Zbudujemy dla Ciebie plac zabaw w Elefun Projects!

Jesteś inwestorem i potrzebujesz sprawdzonej firmy, która zbuduje dla Ciebie bezpieczny i ciekawy plac zabaw dla dzieci?

Z przyjemnością Ci pomożemy!

Nasi specjaliści od 7 lat budują publiczne place zabaw na terenie żłobków, przedszkoli, szkół i osiedli. Dzięki temu doskonale wiemy, jak przeprowadzić Cię przez cały proces krok po kroku. A Ty możesz szybko cieszyć się gotowym efektem!

Chcesz zbudować publiczny plac zabaw? Wyślij wiadomość przez formularz i porozmawiajmy o Twoim projekcie!
https://www.elefunprojects.pl/#component-101

Skontaktuj się z nami i zamów plac zabaw, którego potrzebujesz w Elefun Projects

Zobacz także: Ile kosztuje budowa publicznego placu zabaw? 
https://www.elefunprojects.pl/blog/ile-kosztuje-budowa-publicznego-placu-zabaw