Kalendarz

Jesteś inwestorem i chcesz zbudować plac zabaw, ale nie wiesz, ile to może kosztować? W tym artykule podamy Ci konkretne informacje: ile kosztuje budowa placu zabaw w miejscu publicznym i od czego zależy wycena. Czytaj dalej i sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Od czego zależy wycena placu zabaw?

Budowa publicznego placu zabaw (czyli na osiedlu, w żłobku, szkole, przedszkolu, przy restauracji) to zawsze dużo bardziej wymagający projekt niż budowa placu zabaw na własnym podwórku. Wynika to z tego, że na własnym podwórku możesz zrobić w zasadzie wszystko, kierując się po prostu zdrowym rozsądkiem.

W przypadku budowy publicznego placu zabaw musisz zwracać uwagę na wiele dodatkowych czynników:

 • zgodność z normami bezpieczeństwa (PN-EN 1176),
 • zgodność z wymogami formalnymi (czyli na przykład zgłoszenie budowy, w przypadku placów finansowanych środkami z UE tych wymogów będzie jeszcze więcej),
 • zgodność z potrzebami dzieci, dla których powstaje plac zabaw.

Już samo to powoduje, że cały proces jest bardziej czasochłonny i wymagający niż budowa prywatnego placu zabaw na własnym terenie.

O wycenie publicznego placu zabaw decydują również takie czynniki jak:

 • miejsce, w którym ma zostać wykonany i to, ile przygotowań wymaga teren,
 • wiek dzieci, dla których ma zostać zbudowany plac,
 • wielkość placu zabaw,
 • to, czy wykonujemy go z gotowych elementów, czy z projektowanych na zamówienie,
 • to, z jakiego materiału są wykonane urządzenia (przykładowo, stal nierdzewna to produkt drogi, ale najlepszej jakości),
 • ilość i rodzaj urządzeń zabawowych,
 • typ nawierzchni (nawierzchnie poliuretanowe bezspoinowe są droższe w produkcji i wymagają bardziej starannego przygotowania terenu),
 • mała architektura (ławki, altanki, kosze na śmieci, zieleń, ogrodzenie).

Ważny jest także Twój przewidywany budżet na inwestycję. Jeśli przychodzisz do nas z konkretnymi założeniami, pomożemy Ci zbudować ciekawy, bezpieczny plac zabaw, który się w tych założeniach mieści.

Ile może kosztować plac zabaw?

Rynkowe widełki to od kilkunastu tysięcy złotych do nawet kilku milionów złotych.

Publiczny plac zabaw może kosztować 18 tysięcy złotych, 40 tysięcy złotych, 1 milion złotych, a nawet – 3 miliony złotych. Każda z tych wycen jest możliwa – bo zależy od bardzo zmiennych czynników, o których wspomnieliśmy wyżej. Im większy teren, im więcej urządzeń, tym wyższa cena wykonania.

Na wyceny ma też wpływ sytuacja rynkowa – przykładowo, kiedy ceny surowców (drewna, stali ) idą w górę, to urządzenia zabawowe z nich wykonane też będą kosztować więcej.

Co wchodzi w skład podstawowej wyceny placu zabaw?

Jako budowę placu zabaw mamy na myśli dwie sytuacje: kiedy modernizujemy już istniejący plac zabaw i kiedy budujemy zupełnie nowy plac zabaw.

W Elefun Project taka podstawowa budowa placu zabaw wygląda następująco:

 • określamy zakres prac i Twoje oczekiwania – w tym celu wybieramy się także w miejsce, w którym chcesz zbudować plac zabaw, żeby je zobaczyć na żywo i określić, jak musimy przygotować teren,
 • przygotowujemy projekt i kosztorys Twojego placu zabaw,
 • jeśli budujemy zupełnie nowy plac zabaw – przygotowujemy dokumentację projektową, żebyś mógł zgłosić budowę staroście/wojewodzie,
 • określamy koszty nowych urządzeń zabawowych – łącznie z bezpiecznym transportem i montażem,
 • budujemy plac zabaw, czyli transportujemy elementy, (w przypadku modernizacji: demontujemy stare urządzenia), montujemy je i przygotowujemy do użytku,
 • regularnie co roku przeprowadzamy przegląd Twojego placu zabaw i potwierdzamy w dokumentacji, że nadaje się do użytku,
 • serwisujemy urządzenia na placu zabaw i dbamy o ich stan techniczny,
 • na każdym etapie odpowiadamy na Twoje pytania i doradzamy, korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia w budowie placów zabaw.

Jeśli modernizujemy istniejący plac zabaw – do wyceny doliczamy także koszty demontażu obecnych urządzeń i nawierzchni.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak wygląda proces budowy placu zabaw, sprawdź także ten wpis:

Jak zbudować publiczny plac zabaw?
https://www.elefunprojects.pl/blog/jak-zbudowac-plac-zabaw-budujemy-bezpieczny-publiczny-plac-zabaw-dla-dzieci-w-zlobku-przedszkolu-szkole-lub-na-osiedlu

Jakie dodatkowe koszty warto uwzględnić, budując plac zabaw?

Jak już wiesz, o wycenie Twojego placu zabaw decyduje bardzo wiele czynników. W wersji podstawowej skupiamy się na dobraniu gotowych urządzeń i nawierzchni. W ich przypadku koszty certyfikatów dopuszczających je do użytku są już wliczone w cenę.

Kiedy mogą się pojawić dodatkowe koszty?

Na przykład wtedy, kiedy chcesz korzystać z urządzeń projektowanych na zamówienie. Wszystko dlatego, że takie indywidualnie projektowane urządzenia zabawowe wymagają certyfikacji, żeby mogły być w ogóle publicznie używane. I samo to jest już sporym kosztem.

Przy doborze urządzeń warto też zwracać uwagę na wysokości, na których będą się bawić dzieci – niektóre urządzenia wymagają montażu nawierzchni bezpiecznych, amortyzujących upadki.

Na ostateczną wycenę wpływ ma także mała architektura, czyli wszystkie dodatkowe elementy wokół placu zabaw. Wielu z nich nie można pominąć – jak na przykład ławek czy koszy na śmieci.

Dodatkowe koszty mogą się pojawić także na etapie projektowania, kiedy musimy pozyskać dokumenty i mapy, żeby zaprojektować plac zabaw.

Zbudujemy dla Ciebie publiczny plac zabaw

Potrzebujesz placu zabaw, który zmieści się w Twoim budżecie? Wyślij do nas wiadomość przez formularz i porozmawiajmy!

Nasi specjaliści od ponad 7 lat projektują i budują place zabaw. Dzięki temu wiemy, jak dobrać wyposażenie placu zabaw, żeby był ciekawy dla dzieci, bezpieczny i dopasowany do Twoich założeń.

Zamów w Elefun Projects plac zabaw, którego potrzebujesz

https://www.elefunprojects.pl/#component-101